9.9 C
Pec
E martë, 23 Prill, 2024

Mbështetja e Koresë së Veriut dhe Iranit për Rusinë ka ‘pasoja të rënda’

Mbështetja ushtarake e Koresë së Veriut dhe Iranit për Rusinë ka “pasoja serioze të sigurisë globale që NATO nuk mund të injorojë”, deklaroi sekretari i përgjithshëm NATO-s.

Kombi i fshehtë i Kim Jong Un-it ka transferuar raketa balistike dhe armë të tjera në Moskë, ndërsa Teherani ka furnizuar dronët Shahed, të cilët janë përdorur rregullisht për të shkatërruar dhe prishur infrastrukturën në Ukrainë.

Në këmbim, Rusia ka ofruar teknologji dhe furnizime që ndihmojnë aftësitë e saj raketore dhe bërthamore.

Perëndimi është gjithnjë e më i shqetësuar se Teherani mund të dërgojë gjithashtu raketa balistike në Rusi.

“Miqtë e Rusisë në Azi janë jetikë për vazhdimin e kësaj lufte agresioni”, tha Jens Stoltenberg teksa  ministrat u takuan në Bruksel.

Ai gjithashtu tha se Kina gjithashtu “po mbështeste ekonominë e luftës së Rusisë”.

“Kjo ka pasoja rajonale dhe globale të sigurisë”, shtoi Stoltenberg./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...