9 C
Pec
E premte, 7 Maj, 2021

Mbi 48 mijë kosovarë i kaluan tri ditë në Shqipëri

48 mijë e 621 qytetarë të Kosovës kanë vizituar Shqipërinë gjatë të premtes, të shtunës dhe të dielës së javës së kaluar. Faktor kryesor në këtë lëvizje konsiderohet të kenë qenë masat e reja që i vendosi Qeveria në Kosovë dhe moti i mirë. Sipas vendimit të Qeverisë Kurti gastronomia në Kosovë mbyllet për 11 ditë dhe funksionon vetëm për porosi ‘merr me vete’.

E premtja në Kosovës ishte ditë pushimi, pasi ishte Dita e Kushtetutës. Për të kaluar pushimin, në atë ditë me diell, shumë qytetarë ia mësyen Shqipërisë.

Vetëm të premten, kufirin me Shqipërinë e kaluan mbi 15 mijë persona, ndëra të shtunën 14,776 persona.

Mirëpo,  fluksi i qytetarëve drejtuar Shqipërisë të dielën u rrit edhe më shumë. Nga katër pikë kalimet kufitare më Shqipërinë, të dielën 18 mijë 418 qytetarë u nisën për atje.

E totali për tri ditët është 48 mijë e 621 qytetarë që vendosën ta kalojnë vikendit atje, duke marrë parasysh që në Kosovë mundësitë për rekreacion ishin të mangëta shkaku i kufizimeve./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...