10.2 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Mbi 83 mijë udhëtime vajtje – ardhje u realizuan në Aeroportin e Prishtinës

Përgjatë javës së parë, që nga liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës, në Aeroportin e Prishtinës “Adem Jashari”, janë realizuar mbi 83 mijë udhëtime vajtje-ardhje.

Kështu ka bërë të ditur nzëdhënësja e aeroportit, Valentina Gara.

“Rreth 83 mijë e 141 persona kanë udhëtuar, përfshirë këtu vajtje-ardhje, dhe në këto shifra bëjnë pjesë edhe udhëtimet e diasporës”, ka thënë Gara.

Sipas saj, mbi 600 fluturime janë realizuar për shtatë ditë.

“Në total janë 620 fluturime, duke përfshirë 309 në ardhje dhe 311 nisje”, shtoi më tej ajo.

Prej 1 janarit, shtetasit e Kosovës me pasaporta biometrike janë në gjendje të udhëtojnë lirshëm në shtetet e zonës Schengen, pas hyrjes në fuqi të vendimit për liberalizimin e vizave.

Por, vetëm më 5 janar u bë e qartë se ata do të mundë ta vizitojnë edhe Spanjën, pas një njoftimi nga Departamenti për Migrim dhe Çështje të Brendshme i Komisionit Evropian se Spanja njeh tashmë pasaportën e zakonshme kosovare.

Liberalizimi i vizave u mundëson qytetarëve të Kosovës, që kanë pasaporta biometrike, të qëndrojnë deri në 90 ditë – brenda gjashtë muajsh – në cilindo nga 27 shtetet anëtare të zonës Schengen.

Udhëtimet pa viza shërbejnë për vizita turistike, çështje familjare ose të ngjashme. Megjithatë, liberalizimi i vizave nuk nënkupton leje pune apo përfitime të tjera./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...