7.9 C
Pec
E enjte, 23 Mars, 2023

Mbi 90 sulme të pasuksesshme ruse mbi Bakhmutin, Ukraina zotohet se do të vazhdojë qëndresën

Rusia vazhdoi intensitetin e sulmit të saj të pandërprerë në Bakhmut dhe vazhdoi të synonte objektivat civile, duke shkaktuar viktima, tha ushtria ukrainase më 15 mars, ndërsa Presidenti Volodymyr Zelenskiy u zotua të vazhdojë të mbrojë qytetin në rajonin lindor të Donetskut dhe t’i shkaktojë humbje maksimale armikut.

Rusia nisi më shumë se 90 sulme të pasuksesshme përgjatë vijës së frontit në lindje, me fokus në Bakhmut, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në konferencën e tij ditore më 15 mars.

Shtabi i Përgjithshëm tha në një mesazh të mëvonshëm se forcat ruse vazhdojnë “të sulmojnë qytetin e Bakhmut”. Në mesazh thuhej se përpjekjet e tjera kryesore të ushtrisë ruse janë të përqendruara në drejtimet Lyman, Avdiyivka, Maryinka dhe Shakhtarsk.

“Për shkak të paaftësisë për të mposhtur Forcat e Mbrojtjes së Ukrainës, Federata Ruse përdor taktika terroriste. Ajo po bombardon zonat e populluara, duke shkelur rëndë normat e së drejtës ndërkombëtare humanitare,” tha Shtabi i Përgjithshëm.

Duke folur pas një takimi virtual të të ashtuquajturit grupi Ramstein i vendeve që kanë mbështetur ushtarakisht Kievin, gjenerali amerikan Mark Milley, kryetar i Shefave të Përbashkët të Shtabit, tha se Rusia po bënte përparime të vogla taktike pranë Bakhmutit, por “me kosto të madhe”.

Milley shtoi se liderët ushtarakë të Rusisë po dështojnë trupat e tyre dhe ai tha se rezervat ushtarake po shterohen me shpejtësi.

Ukraina kreu tetë sulme në zonat ku ishte përqendruar personeli dhe pajisjet ushtarake ruse, tha Shtabi i Përgjithshëm. Raketat dhe artileria ukrainase goditën një post kontrolli, tre zona të përqendrimit të personelit dhe pajisjeve ushtarake, dy stacione radari, një stacion të luftës elektronike dhe një kompleks raketash kundërajrore në pozicionin e qitjes, thuhet në mesazh.

Më herët u raportua se forcat e armatosura ukrainase rrëzuan një avion rus Su-25. Nuk ishte e mundur të verifikoheshin pretendimet e fushëbetejës.

Në Ukrainën juglindore, trupat ruse goditën qytetin Marhanets në rajonin e Dnipropetrovsk, duke vrarë dy gra, sipas Serhiy Lysak, guvernator i rajonit. Përveç kësaj, u dëmtuan shtatë ndërtesa të larta, katër shtëpi private dhe një ndërtesë.

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm raportoi se Marhanets u godit nga zjarri artilerie. Forcat e rendit dhe ekipet e shpëtimit ndodheshin në vendngjarje.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes Hanna Malyar i tha televizionit ukrainas më 14 mars se luftime të ashpra ishin zhvilluar rreth Kreminës dhe vendbanimeve të tjera në veri të Bakhmutit.

Forcat ruse kryen 40 sulme ajrore, 12 sulme me raketa dhe më shumë se 100 raketa gjatë 24 orëve të mëparshme, tha ushtria herët më 15 mars.

Një sulm me raketë në infrastrukturën civile në vendbanimin e rajonit Kherson të Ivanivka shkaktoi viktima në mesin e popullatës lokale dhe dëmtime në pronë, thuhet në raport.

Shefi i administratës ushtarake rajonale të Khersonit, Oleksandr Prokudin tha se katër persona u plagosën nga bombardimet ruse një ditë më parë që synonin ndërtesat e banimit në qytetin Kherson. Më 14 mars, një raketë ruse goditi një ndërtesë apartamentesh në Kramatorsk, rreth 50 kilometra në verilindje të Bakhmut, duke vrarë një civil dhe duke plagosur tre të tjerë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...