2.7 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Mbledhja dy ditore e qeverisë, Rama u jep “pushtet” zv.ministrave

Kryeministri Edi Rama, ka përfunduar mbledhjen dy ditore që ka zhvilluar së bashku me ministrat dhe zëvendësit e tyre në Tepelenë ku është bërë një analizë e thelluar për të gjitha reformat e ndërmarra nga qeveria, se cilat prej tyre kanë pasur rezultate dhe cilat jo.

Në një deklaratë për mediat, Rama tha se është diskutuar për një riorganizim të procesit qeverisës, ndërsa theksoi se në sesionin e ri do të ketë rritje të konsiderueshme të kapaciteteve qeverisëse, duke forcuar rolin edhe të zëvendësministrave.

“Po them disa fjalë lidhur me këtë mbledhje maratonë të zgjeruar të qeverisë, ku siç kemi bërë, por në një format tjetër, edhe në të shkuarën, në fund të një sesioni, në përgatitje të një sesioni tjetër, kemi diskutuar dhe kemi folur shumë hapur mbi problematikat. Është bërë një analizë e arritjeve, por duke i parë arritjet me sy kritik dhe po ashtu është diskutuar dhe nevoja për të riorganizuar të gjithë procesin qeverisës, duke filluar nga vetë organizimi i këtij procesi qeverisës, duke nisur nga vetë organizimi i këtij procesi në godinën e qeverisë dhe besoj se kemi arritur disa rezultate të dobishme dhe disa piketa të rëndësishme në mënyrë që sesionin e ri ta nisim me një impuls të ri dhe rritje të konsiderueshme të kapaciteteve qeverisëse, duke forcuar rolin edhe të zëvendësministrave dhe duke përfshirë në proces edhe të tjerë të agjencisë të rëndësishme. Do të krijojmë një kanal të ri ndërveprimi me ekspertizën vendase dhe të huaj, me botën akademike apo organizatat ndërkombëtare dhe me individë që kanë ide.

Ne gjithmonë kemi tendencën t’i lidhim reformat me njerëz dhe persona, dhe me lirime e emërime dhe shkarkimi. Por vetëreformi është më i gjerë se sa kaq. Është rikonceptim dhe riorganizim i procesit qeverisës, në funksion të rritjes së efiçencës dhe kapaciteteve më të qëndrueshme. Keni publikuar para 2-3 ditësh një raport statistika që lidhet me turizmin dhe keni parë se si Shqipëria ka pasur një numër gati të njëjtë me Greqinë”, tha ai.

Takimi në Tepelenë vjen pas mbledhjes së Asamblesë së PS, ku u morën vendime të rëndësishme pasi u ndryshua e gjithë kupola e partisë.

Rama në Asamble njoftoi largimin e Damian Gjiknurit nga posti i Sekretarit të Përgjithshëm dhe prezantoi kreun e ri të Grupit Parlamentar që do të jetë Bledi Çuçi./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...