11.8 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Mbreti Charles me vizitë zyrtare në Gjermani dhe Francë

Mbreti Charles do të bëjë vizitat e tij të para jashtë shtetit si monark në Francë dhe Gjermani në fund të marsit.

Pallati Buckingham ka konfirmuar se Mbreti dhe Mbretëresha do të udhëtojnë në Paris përpara se të vizitojnë Berlinin dhe Hamburgun në udhëtimin e tyre gjashtë-ditor që fillon më 26 mars.

Mbreti do t’i drejtohet Bundestagut në Berlin, duke e bërë atë monarkun e parë britanik që mban një fjalim në parlamentin gjerman, shkruan Skynews, transmeton Klankosova.tv.

Mbretëresha dhe Mbreti do të priten nga presidenti francez Emmanuel Macron dhe presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier.

Zgjedhja e vendeve evropiane për vizitat e para shtetërore të mbretit është e rëndësishme dhe ka të ngjarë të jetë organizuar për të ndihmuar në rivendosjen e marrëdhënieve të prishura që nga Brexiti.

Është konfirmuar se dyshja do të marrë pjesë në një banket shtetëror në Pallatin Elysee në Paris./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...