16.1 C
Pec
E mërkurë, 22 Maj, 2024

Mbreti i Jordanisë i thotë Bidenit se përfundimi i luftës në Gaza do të parandalonte përhapjen e konfliktit në të gjithë rajonin

Presidenti amerikan Joe Biden foli me Mbretin Abdullah të Jordanisë të dielën, sipas Shtëpisë së Bardhë dhe gjykatës jordaneze.

Abdullah i tha Bidenit se “përfundimi i luftës në Gaza menjëherë” është mënyra për të parandaluar një përhapje rajonale.

Gjatë bisedës telefonike u diskutua edhe për nevojën e mbajtjes së koordinimit mes Jordanisë dhe ShBA-së për zhvillimet rajonale.

Më herët, qeveria jordaneze u bëri thirrje të gjitha palëve që të “ushtrojnë përmbajtje dhe të trajtojnë tensionet rajonale me disiplinë dhe përgjegjësi” pas sulmit brenda natës të Iranit ndaj Izraelit.

Në një seancë të kabinetit të kryesuar nga kryeministri Bisher Khasawneh, zyrtarët jordanezë theksuan rëndësinë e de-përshkallëzimit dhe u kërkuan të gjitha palëve të veprojnë me përgjegjësi dhe të demonstrojnë “vetëpërmbajtje maksimale.”

Kabineti nënvizoi domosdoshmërinë e adresimit të rreziqeve dhe pasojave të përshkallëzimit rajonal mbi paqen dhe sigurinë ndërkombëtare.

Qeveria e siguroi publikun se Jordania po funksiononte normalisht, me shërbimet publike, arsimin dhe institucionet e kujdesit shëndetësor që funksiononin pa probleme.

Ajo gjithashtu përsëriti mbështetjen për Forcat e Armatosura jordaneze në ruajtjen e sigurisë së vendit.

Të dielën herët në mëngjes, banorët në Aman i thanë CNN se panë dhe dëgjuan aktivitet në qiellin mbi kryeqytetin jordanez, duke shkaktuar panik në mesin e popullatës.

Kabineti tha se kishte përgjuar “objekte të huaja në hapësirën ajrore jordaneze për të mbrojtur qytetarët dhe zonat e banuara”.

“Ndërsa disa fragmente ranë në vende të ndryshme, nuk u raportuan dëme të konsiderueshme apo lëndime” shtoi kabineti.

Qeveria tha se Komisioni Rregullativ i Aviacionit Civil (CARC) po “vlerëson vazhdimisht situatën” pasi mbylli përkohësisht hapësirën ajrore jordaneze të dielën.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...