1.6 C
Pec
E martë, 29 Nëntor, 2022

Mbreti zotëron të gjitha mjellmat në Britani, udhëton pa pasaportë dhe vozit pa patentë – disa prej privilegjeve të Mbretit Charles III

Mbreti i ri britanik Charles III nuk do të ketë nevojë për pasaportë apo patentë shoferi dhe do të zotërojë të gjitha mjellmat dhe blirët e Britanisë së Madhe.

Gjithashtu, Mbreti mund të udhëtojë pa dokumente dhe ndryshe nga anëtarët e tjerë të familjes mbretërore britanike, Charles III nuk do të ketë nevojë për pasaportë, e cila zakonisht lëshohet në emrin e tij.

Burger King 2022

Për këto arsye, Mbreti gëzon një status shumë të privilegjuar për drejtimin e veturës, pasi do të jetë i vetmi britanik që nuk ka nevojë të ketë patentë.

Mbreti nuk voton kurrë në zgjedhje, sepse duhet të respektojë neutralitetin e rreptë politik. Mbreti nuk mund të kandidojë për zgjedhje. Megjithatë, monarku hap seancat e parlamentit dhe mandaton kryeministrin, me të cilin më pas ka takime të rregullta.

Nëna e Charles, Mbretëresja Elizabeth II, e cila vdiq të enjten në moshën 97-vjeçare, festoi ditëlindjen dy herë në vit. Mbretëresha kishte një festë familjare në ditëlindjen e saj më 21 prill, dhe festimi zyrtar ishte tradicionalisht të shtunën e dytë të qershorit. Kjo u bë për shkak të motit të paqëndrueshëm në Angli.

Njohësit e rastit besojnë se kjo nuk është asgjë e pazakontë, pasi festimet e ditëlindjes së sovranit shpesh mbahen në një ditë të ndryshme nga dita e lindjes, veçanërisht nëse nuk është gjatë verës.

Kështu ndodh edhe me Charles III, i cili lindi më 14 nëntor 1948.

Gjëja interesante është se mbreti nuk sundon vetëm britanikët. Për disa shekuj, mjellmat që lulëzojnë në ujërat e hapura në të gjithë vendin janë konsideruar me të vërtetë pronë e monarkut britanik.

Mjellmat janë subjekt i një numërimi të kujdesshëm në Thames çdo vit dhe tradita tashmë është pjesë e trashëgimisë së vendit.

Mbreti zotëron gjithashtu blirë, delfinë dhe balena në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...