15.2 C
Pec
E mërkurë, 7 Qershor, 2023

Mbyllen vendvotimet në Greqi, këto janë rezultatet e sondazheve

Partia Demokracia e Re e kryeministrit Mitsotakis nuk mblodhi vota të mjaftueshme për të fituar një shumicë të plotë, sipas sondazheve të parakohshme.

Partia qeverisëse konservatore e Greqisë kryeson në zgjedhjet e së dielës, sipas sondazheve të parakohshme, por një raund i dytë i votimit kombëtar është skenari më i mundshëm.

Partia Demokracia e Re e kryeministrit Kyriakos Mitsotakis mbajti një epërsi të konsiderueshme ndaj rivalit të saj kryesor, partisë së krahut të majtë Syriza, sipas sondazheve të para të publikuara së bashku nga gjashtë agjenci votimi pas mbylljes së fletëvotimeve. Sipas parashikimeve, deri në shtatë parti kishte të ngjarë të kalonin pragun e 3 përqindëshit dhe të hynin në parlament.

Megjithatë, Demokracia e Re nuk mblodhi vota të mjaftueshme – 45 përqind – për të fituar një shumicë të plotë, pasi këto zgjedhje po mbahen sipas një sistemi të ri përfaqësimi proporcional.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...