11.2 C
Pec
E shtunë, 25 Mars, 2023

Mbyllja e bankave amerikane, qeveria masa urgjente për të ndihmuar klientët

Autoritetet amerikane morën masa urgjente për të mbështetur sistemin bankar pasi Silicon Valley Bank dhe Signature Bank u mbyllën.

Qytetarët dhe bizneset u gjendën të papërgatitur për situatën e krijuar, pasi paratë e tyre ndodheshin ende në banka. Por qeveria qetësoi situatën duke deklaruar se ata do të jenë në gjendje të përdorin paratë që i përkasin.

Presidenti Joe Biden premtoi se do të mbajë plotësisht përgjegjës ata që janë shkaktuan këtë rrëmujë ekonomike.

Banka SVB e specializuar në kreditimin e kompanive të teknologjisë, u mbyll nga rregullatorët që konfiskuan asetet e saj të premten. Ky ishte dështimi më i madh i një banke amerikane që nga kriza financiare në vitin 2008.

Një deklaratë nga Thesari i SHBA, Rezerva Federale dhe Korporata Federale e Sigurimit të Depozitave (FDIC) tha se depozituesit do të mbroheshin plotësisht. Tatimpaguesi nuk do të pësojnë asnjë humbje nga lëvizja.

Në deklaratën e përbashkët të autoriteteve thuhet se “Sistemi bankar i SHBA mbetet elastik dhe mbi një themel të fortë, kryesisht për shkak të reformave që u bënë pas krizës financiare që siguruan mbrojtje më të mira për industrinë bankare. Ato reforma të kombinuara me veprimet e sotme tregojnë përkushtimin për të ndërmarrë hapat e nevojshëm për të siguruar që kursimet e depozituesve të mbeten të sigurta”.

Si pjesë e lëvizjeve të bankave për të rivendosur besimin, rregullatorët zbuluan një mënyrë të re për t’u dhënë bankave akses në fondet e urgjencës.

Rezerva Federale tha se do të ofrojë ndihmë përmes një Programi të ri të financimit me afat bankar, duke e bërë më të lehtë për bankat të marrin hua prej tij gjatë krizës që po përballen.

Banka SVB ishte partneri bankar për gati gjysmën e kompanive të teknologjisë dhe kujdesit shëndetësor të mbështetur nga sipërmarrjet amerikane që u listuan në tregjet e aksioneve vitin e kaluar/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...