-5.8 C
Pec
E diel, 23 Janar, 2022

Me nivel të lartë luksi, vetura turke Togg del në skenën botërore në SHBA

Sipas deklaratës së bërë nga Togg, e cila u krijua për të krijuar një markë globale, prona intelektuale dhe industriale e së cilës 100 për qind i përket Turqisë, dhe për të formuar thelbin e ekosistemit turk të lëvizshmërisë, bëri prezantimin e markës së saj botërore në CES 2022, pika e rëndësishme e takimit të botës së teknologjisë.

Duke marrë pjesë në CES, të mbajtur në Las Vegas, SHBA, midis 5-7 janar, me veturën e tij vizion, Togg njoftoi risitë dhe të parat e saj për publikun botëror në një konferencë shtypi.

Duke ndarë qasjen e tij diferencuese të regjistruar globalisht, konceptin UseCaseMobility dhe zgjidhjet e tij teknologjike si “Modelet e biznesit të bazuara në të dhëna”, “Shërbimet e reja të lëvizshmërisë”, “Smart Life” dhe “Smart Charging”, Togg prezantoi një koncept veture të quajtur “Transition Concept”. Smart Device”, duke theksuar vizionin e saj për të ardhmen.

Nga ana tjetër, vetura e quajtur Transition Concept Smart Device, të cilën Togg e prezantoi në botë në CES 2022, u projektua nën udhëheqjen e Murat Günak me partneritetin strategjik të Pininfarina dhe u soll në SHBA nga aeroplanët Turkish Cargo.

Vetura, e cila tërheq vëmendjen e madhe nga vizitorët, shihet si një fastback dinamik dhe inovativ (një tip trupi) që ruan tiparet stilistike që gjenden në ADN-në e Togg.

Baza e konceptit të stilit të makinës, të cilën Togg e përcakton si një pajisje inteligjente, është dizajni muskulor i pasmë dhe vija e shpatullave që shtrihet në pjesën e pasme, duke filluar nga fenerët dhe duke forcuar profilin e pajisjes inteligjente. Si një tipar dizajni unik për këtë model, logoja e ndriçuar e Togg në automjet simbolizon unitetin e kulturave lindore dhe perëndimore. Ndërsa xhami i përparmë në makinë është pothuajse i ridizajnuar për të qenë në përputhje me arkitekturën e lindur elektrike, rrotat vazhdojnë të mbajnë tiparin e stilizuar të tulipanit me shumë fole të Togg ADN-së.

Përveç dizajnit të jashtëm, Pininfarina e çon gjithashtu dizajnin e brendshëm dhe përvojën e kabinës së pasagjerëve në një nivel tjetër. Brenda veturës është ndjekur një qasje besnike në brendësi të C SUV, por timoni është rikrijuar në një dizajn sportiv dhe elegant.

Ka 4 ulëse teke me rripa sigurie të integruar në brendësi, dhe dyert hapen si një libër me dizajnin që eliminon kolonën e mesme. Makina është e dizajnuar në ngjyrë gri metalike, e cila është një përzierje e vjollcës dhe indigo.

Ndërsa në ulëset e përparme përdoret lëkura me ngjyrë të çelur, për ato të pasmet preferohen ngjyrat e errëta. Nga ana tjetër tek rripat e sigurimit tërheq vëmendjen zgjedhja e ngjyrës blu të hapur për të theksuar origjinalitetin. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...