9 C
Pec
E martë, 13 Prill, 2021

Me një minutë heshtje, 500 qirinj të ndezur dhe ulje të flamujve në gjysmë shtizë: Biden bën homazhe për 500 mijë viktimat amerikane të COVID-19

Biden tha se Shtetet e Bashkuara kanë humbur më shumë jetë nga ky virus sesa çdo komb tjetër në botë.

Me një minutë heshtje, me 500 qirinj të ndezur, në shkallët e Shtëpisë së Bardhë, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joseph Biden dhe Zonja e Parë, Jill Biden, nënpresidentja, Kamala Harris dhe burri i saj bënë homazhe mbrëmë për 500 mijë amerikanët që vdiqën nga coronavirusi.

“Sot shënohet një moment i zymtë, i tmerrshëm – 500.071 të vdekur. Më shumë amerikanë vdiqën në një vit të kësaj pandemie sesa në Luftën e Parë Botërore, Luftën e Dytë Botërore dhe Vietnamin së bashku”, tha ai.

 

Ai tha se si komb, ata nuk mund ta pranojnë një fat kaq të egër dhe se ata nuk duhet të bëhen të mpirë nga pikëllimi, edhe pse ata kanë luftuar një pandemi për një kohë të gjatë.

Biden gjithashtu u bëri thirrje amerikanëve që të vazhdojnë të mbajnë maska, të respektojnë rregullat e distancës shoqërore dhe të marrin vaksinat kur është radha e tyre.

Presidenti amerikan urdhëroi që flamujt të uleshin në gjysmë shtizë në ndërtesat publike nga muzgu, më 26 shkurt. Kambanat në Katedralen Kombëtare ranë 500 herë të hënën. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...