15.7 C
Pec
E hënë, 15 Prill, 2024

Më shumë protesta anti-qeveritare u mbajtën në Izrael ndërsa Netanyahu shkon për t’u operuar

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu do të mbajë një konferencë shtypi përpara se të shkojë për një procedurë mjekësore të dielën.

Kështu u tha në një deklaratë nga zyra e tij, ndërsa protestuesit mblidhen sërish për të kërkuar dorëheqjen e tij.

Zyra e Netanyahut njoftoi më herët se ai u diagnostikua me një hernie të shtunën në mbrëmje dhe do t’i nënshtrohej një operacioni nën anestezi të plotë sonte.

Yariv Levin, i cili shërben si zëvendëskryeministër dhe ministër i drejtësisë i vendit, do të jetë kryeministër gjatë procedurës.

Konferenca për shtyp e Netanyahut është caktuar për në orën 19:30, sipas kohës lokale (12:30 pm ET), sipas zyrës së tij.

Ajo përkon me një protestë të madhe jashtë Knesset, parlamenti i Izraelit, duke bërë thirrje për lirimin e pengjeve të mbajtura në Gaza dhe dorëheqjen e Netanyahut.

Kjo shënon ditën e dytë të protestës masive antiqeveritare këtë fundjavë, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Mijëra demonstrues dolën në rrugët e Tel Avivit, Jerusalemit, Cezaresë, Raanana dhe Herzliya të shtunën. Të paktën 16 persona u arrestuan, sipas policisë izraelite.

Në pritje të protestave të së dielës, një zëdhënës i policisë tha se qindra oficerë dhe anëtarë të rojeve kufitare do të vendosen.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...