5.5 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Më shumë se 350 të vdekur nga cikloni ,,Idai,, në jugperendim të Afrikës

Në Mozambik, Zimbabve dhe Malavi, ekipet e shpëtimit po bëjën qësht e mundur të shpëtojnë përsona të cilët mbeten në druj ose në qati të shtëpive për shkak të vërshimeve dhe stuhisë së fortë që ka kapluar këto vende.

Gjendja më rëndë vlersohet të jetë në Mozambik, ku vërshimet kanë krijuar hapsirë të madhe të ujit në vende të banuara. Ekipet e shpëtimit po tentojnë që nga ajri ti furnizojnë banorët e mbetur në zonat e godituar më ushiqme dhe ujë.

Vërshimet kanë kanë përfshirë rreth 290 kilometra katror dhe kanë rrezikuar jetën e mbi 100 mijë njerëzve në pjesën qëndrore të Mozambikut.

Kryetari i Mozambikutr Filipe Njusi, ka konfrimuar se deri më tani kanë vdekë më shumë se 200 njerëz ndërsa numëri i të vdekurve mund të arrijë në 1 mijë. Sipas tij kjo është kriza më e rënde në historinë e re të Mozambikut.Informon BBC.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...