19.7 C
Pec
E enjte, 25 Korrik, 2024

Më shumë se 400,000 njerëz thuhet se “braktisën” Kishën Katolike të Gjermanisë vitin e kaluar

Katolicizmi gjerman është në krizë pasi qindra mijëra largohen zyrtarisht nga institucioni çdo vit, duke kërcënuar ta kthejnë atë në një “kishë të pakicës”, tha një ekspert të enjten.

Numri mund të jetë ulur vitin e kaluar në krahasim me vitin paraprak, por tendenca është e mprehtë: në vitin 2022, numri i njerëzve që largoheshin ishte më shumë se gjysmë milioni, një rekord dramatik negativ; Në vitin 2023, shifra ishte 402,694, njoftoi Konferenca e Ipeshkvijve Gjermanë në qytetin e Bonit të enjten, shkruajnë mediat e huaja.

Gjithsej 20.3 milionë njerëz në Gjermani tani i përkasin Kishës Katolike. Dhe numri thuhet se mund të bjerë nën 20 milionë për herë të parë në vitin 2024.

Dhe këtë trend e konfirmojnë edhe studimet. Në vitin 2019, një studim nga Universiteti i Freiburgut parashikoi se numri i anëtarëve të Kishës – katolikë dhe protestantë – do të binte përgjysmë në pak më pak se 23 milionë deri në vitin 2060.

“Shifrat janë një tregues i realitetit”, vlerëson Georg Bätzing, kryetar i Konferencës Gjermane të Peshkopëve dhe peshkop i Limburgut. “Shifrat janë alarmante. Ato tregojnë se Kisha është në një krizë gjithëpërfshirëse”, ka shtuar ai./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...