21.5 C
Pec
E martë, 21 Maj, 2024

Meloni e shpall kanditaturën për zgjedhje evropiane

Giorgia Meloni, kryeministrja e Italisë është zyrtarisht kandidate në zgjedhjet evropiane të qershorit të ardhshëm.

Nga skena e konferencës programatike të partisë së saj, “Fratelli d’Italia”, në Pescara, kryeministrja njoftoi se do të kandidojë.

Në skenë, Meloni kujtoi sfidat e mëparshme elektorale europiane, të vitit 2014 kur partia nuk arriti kuorumin prej 4 për qind dhe ato të vitit 2019 kur arriti në 6.5 për qind.

“Në gjashtë vjet jemi rritur me dy për qind, në tre të fundit kemi arritur në 26.5 për qind”, tha Meloni. “Nuk e mbaj mend këtë histori si një ushtrim retorik vetëkënaqësie dhe vetëfestimi, e them për të kujtuar veten dhe të gjithë ne se ajo që kemi fituar nuk është diçka që e kemi fituar përgjithmonë, duhet të vazhdojmë ta meritojmë. .” ka deklaruar Meloni, raporton Euronews.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...