23.8 C
Pec
E martë, 21 Maj, 2024

Meloni, Macron dhe Scholz refuzojnë kërkesën e Kurtit: Pa Asociacion, nuk ka pranim të Kosovës në KiE

Gjermania, Franca dhe Italia i janë përgjigjur një shkrese me propozime të Kryeministrit Albin Kurti drejtuar krerëve të këtyre tre shteteve që “kushtëzuan” votimin e Kosovës në KiE, në Këshillin e Ministrave. Në letrë, Scholz, Macron dhe Meloni ia bëjnë të qartë Kryeministri që hapat që ka propozuar Kosova “nuk adresojnë nevojën urgjente për hapat konkret drejt themelimit të Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe dhe rrezikojnë të minojnë tutje dialogun që fasilitohet nga Bashkimi Evropian”.

Kjo thuhet në një letër të përbashkët, që Top Channel e ka publikuar, që mban firmën e Kancelarit Gjerman, kryeministres së Italisë dhe Presidentit të Francës, dhe i drejtohen Kryeministrit Albin Kurti.

Tutje, letra ia bën të qartë shefit të ekzekutivit kosovare se për to i pranueshëm është vetëm draft-statuti për ASK’në i propozuar nga BE-ja.

“Draft-statuti i prezantuar nga Përfaqësuesi Special për Dilaogun, Miroslav Lajçak, nuk është një ‘propozim gjentelmenësh’. Është një model solid, i draftuar me kujdes me ndihmën e avokatëve dhe ekspertëve evropianë, i bazuar në praktikat më të mira ekzistuese”, thuhet nder tjera në përgjigjen e Berlinit, Romës dhe Parisit për Prishtinën.

Në letër theksohet se “ekziston një rrezik real që pa progres vendimtar në Asociacionit, aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës nuk do të marrë mbështetjen e mjaftueshme nga shtetet anëtare”.

“Është një model solid, i hartuar me kujdes me ndihmën e juristëve dhe ekspertëve evropianë, bazuar në praktikat më të mira ekzistuese në Evropë. Ai merr plotësisht parasysh të gjitha vijat tuaja të kuqe si dhe kornizën kushtetuese dhe ligjore të Kosovës. Si e tillë, ajo gëzon mbështetjen tonë të plotë. Le të theksojmë edhe një herë se ne nuk duam një Kosovë jofunksionale”, thuhet mes të tjerash.

“A/CSMM nuk është në asnjë mënyrë e krahasueshme me Republikën Srpska. Së dyti, dorëzimi i këtij drafti tek ekspertët e Këshillit të Evropës nuk do të përbënte një hap të domosdoshëm vendimtar pasi opinioni i tyre nuk do të jetë ligjërisht i detyrueshëm. Kjo mund të arrihet vetëm duke e dërguar atë në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës, në mënyrë që të jetë e pranueshme për Gjykatën. Siç u sqarua me Brukselin, nuk ka pengesa ligjore në Dialogun e lehtësuar nga BE-ja për marrjen e këtij hapi. Së treti, propozimi juaj për përgatitjen e një drafti të ri në konsultim me kryetarët apo zëvendësit aktualë të komunave nuk është as i përshtatshëm dhe as i zbatueshëm për shkak të rrethanave aktuale në këto komuna”.

“Z. Kryeministër, le të jemi të qartë: Ekziston një rrezik real që pa progres vendimtar në A/CSMM, aplikimi i Kosovës në Këshillin e Evropës nuk do të marrë mbështetjen e mjaftueshme nga shtetet anëtare. Përparimi tani përgjatë linjave të sugjeruara nga Kuinti do të demonstronte përkushtimin tuaj ndaj të drejtave të pakicave, duke forcuar kështu pozitën e Kosovës dhe duke ri-energizuar Dialogun e lehtësuar nga BE-ja. Kjo është mënyra e vetme për të siguruar suksesin e aplikimit tuaj. Veprimet dhe vendimet tuaja në këtë moment kritik do të jenë vendimtare për aspiratat e Kosovës për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Topi është në fushën tuaj. Ne besojmë sinqerisht në udhëheqjen tuaj”, thuhet në këtë përgjigje.

Ndryshe, dje një letër zotuese për Asociacionin, në adresë të Këshillit të Evropës, e ka dërguar edhe kryediplomatja kosovare Donika Gërvalla-Schwarz. Aty, ajo zotohet se Qeveria e Kosovës, në fund të këtij muaji, do ta miratojë dhe dërgojë në Gjykatë Kushtetuese një draft-statut për Asociacionin të shkruar nga vetë ekzekutivi kosovar./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...