4.6 C
Pec
E premte, 2 Dhjetor, 2022

Mendimi i ekspertëve pas hapjes së 16 gropave gjigante brenda disa muajsh në një rajon të Turqisë

Gjashtëmbëdhjetë gropa gjigante janë hapur në një rajon turk brenda disa muajsh pasi një thatësirë shkaktoi “shembjen e gurit gëlqeror”.

Imazhet tregojnë vrimat e mëdha në një fushë në Luginën e Konyas, e cila u formua në nëntë muajt e parë të këtij viti.

Vrimat e tilla janë gropa në tokë dhe kur bie shi, i gjithë uji qëndron brenda dhe zakonisht derdhet në nëntokë.

Sipas ekspertëve, krateret më së shpeshti ndodhin në ‘terren karstik’ ku shkëmbi nën sipërfaqen e tokës tretet natyrshëm nga ujërat nëntokësore që qarkullojnë nëpër të.

Një ekspert, Fetullah Arık nga Universiteti Teknik i Konias (KTÜN), ka thënë se tani ka më shumë se 2600 gropa në Rrafshin e Konyas dhe ka paralajmëruar kundër përdorimit të pakontrolluar të ujërave nëntokësore.

Numri i gropave po rritet çdo ditë në rrethet Cihanbeyli, Yunak, Kulu, Sarayönü dhe Kadınhanı.

Këto janë ekzaminuar nga ekspertë të Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave (AFAD) dhe KTÜN.

Sipas studimeve, gropat tani po lëvizin në vende të tilla si zonat bujqësore, zonat e banuara dhe zonat e investimeve në energji, të cilat paraqesin më shumë rreziqe. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...