22.7 C
Pec
E hënë, 22 Korrik, 2024

Menjëherë pas çlirimit të Kosovës, pamje të asaj kohe dhe deklarimet e Clinton, Albright dhe Rugovës

25 vjet më parë në Kosovë u vendosën 50 mijë ushtarë të NATO-s dhe bashkë me ta edhe administrata e përkohshme e Kombeve të Bashkuara për të shënuar çlirimin e vendit tonë.

E në fragmente të shkurtra, presidentja e vendit Vjosa Osmani i ka përmbledhur disa nga deklaratat e aty që kontribuuan në çlirimin e vendit në një video.

Por çka kishin deklaruar në atë kohë, Clinton, Blair, Albright, e shumë të tjerë që kontribuuan në çlirimin e Kosovës?

Ish presidenti i ShBA-së, Bill Clinton kishte deklaruar se: “Sot, ne dhe 18 aleatët tanë të NATO-s, ramë dakord të bëjmë atë që ne thamë se do ta bënim, çfarë duhet të bëjmë për të rivendosur paqen”, tha Clinton.

Edhe ish kryeministri i Britanisë, Tony Blair kishte thënë se: “ne jemi këtu për një qëllim shumë të qartë, dhe ky qëllim është të jesh pjesë e një operacioni që do të parandalojë aktet e tmerrshme të brutalitetit të keq që janë kryer kundër njerëzve të pambrojtur në Kosovë”.

Përderisa presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte deklaruar se: “Zgjedhja më e mirë për Kosovën është një Kosovë e pavarur”. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...