5.9 C
Pec
E diel, 10 Dhjetor, 2023

Merret në mbrojtje një tjetër prokurore në Shqipëri, zbërthehen planet e Laert Haxhiut

Pas prokurores së Prokurorisë së Posaçme në Shqipëri (SPAK) Doloreza Musabelliu, Këshilli i Lartë i Prokurorisë (KLP) ka caktuar urdhër-mbrojtjeje edhe për ish-prokuroren e Lushnjës Merita Selimi, që dyshohet se ishte shënjestra e grupit të Laert Haxhiut.

Ka qenë i penduari i drejtësisë, Artan Tafani, pjesë e bandës së vrasësve me pagesë të Laert Haxhiut, ai i cili ka rrëfyer planet e grupit për eliminimin e 2 prokurorëve dhe një avokati.

Selimi është prokurorja e cila hetoi Laert Haxhiun, Orgest Bilbilin dhe Anterio Kaloshin për përfshirjen në masakrën e vitit 2017 në Lushnjë, ku mbeti i vrarë Zamir Latifi dhe Jurgen Hoxha, dhe u plagosën Bujar Turku dhe Marjus Xhepexhiu.

Pas dy viteve hetime, Selimi shpalli moskompetencën duke e çuar dosjen në SPAK, ku dy miqtë e ngushtë të Haxhiut, Anterio Kaloshi dhe Orges Bilbili u dënuan me burgim të përjetshëm.

Prokurorja e Lushnjës në muajin Korrik 2023 u shkarkua nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit.

Prokurorja e SPAK që kishte dosjen, Doloreza Musabelli, është marrë gjithashtu në mbrojtje për shkak të planit të Laert Haxhiut për ta eliminuar. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...