16.7 C
Pec
E premte, 12 Gusht, 2022

Meshkujt nuk i tradhtojnë femrat e këtilla

Eksperti i është përgjigjur pyetjes që shqetëson shumë femra – cilat dama nuk tradhtohen nga meshkujt?

Psikoterapisti-seksologu Artem Tolokonin iu përgjigj pyetjes se një numër i madh i grave të brengosura – çfarë cilësish duhet të kenë në mënyrë që burrat e tyre të mos bëjnë tradhti bashkëshortore?

Tolokonin përshkroi se si duhet të sillet një grua me të cilën një burri nuk do tʹi shkonte mendja ta tradhtonte.

Sipas tij, këtu janë thelbësore cilësitë e brendshme dhe jo ato të jashtme.

Një nga cilësitë që një grua duhet të zotërojë është vetëbesimi i kombinuar me dashurinë për veten e vet.

“Kur një grua ndihet si diçka e veçantë si një diamant i rrallë, kur e sheh veten si një person unik, nëse është e sigurt në vetvete dhe në cilësitë e saj dhe jep lumturi dhe seksipilitet, atëherë probabiliteti që partneri i saj ta tradhtojë ose ta lërë është pothuajse minimale”, thotë eksperti.

Përveç kësaj, burrat kanë më pak gjasa të tradhtojnë gratë që nuk kanë frikë nga tradhtia bashkëshortore, shtoi ai.

“Ne tërheqim në jetë atë që kemi frikë. Nëse një grua nuk ka frikë nga tradhtia e partnerit të saj, atëherë probabiliteti që ai të tradhtojë do të jetë minimal”, tha seksologu.

Jo më pak e rëndësishme, vazhdoi Tolokonin, është aftësia për të dashur me vetëmohim një partner dhe për t’u siguruar që ata të ndihen këndshëm dhe rehat në marrëdhënien e tyre.

“Atëherë partneri ndjen gjithçka që i nevojitet në jetë nga një femër, nëse ka gjithçka që i nevojitet, do t’i shikojë ndryshe femrat e tjera, domethënë sfidat ‘anash’ do të jenë më pak tërheqëse për të”.

Së fundi, seksologu thotë se është shumë e rëndësishme se në çfarë familje është rritur një grua.

“Kur prindërit, gjyshërit nuk kanë tradhtuar, në familje kishte harmoni, rregull, lumturi dhe dashuri. Është ky një model shumë i mirë për të krijuar një marrëdhënie në të cilën nuk do të ketë tradhti./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...