5.8 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Mikrobet e pluhurit shkatërrojnë kimikatet e dëmshme mjedisore

Shtëpitë tona janë të mbushura me të gjitha llojet e mikrobeve, disa prej të cilave janë të mira dhe disa të rrezikshme.

Në veçanti, pluhuri në mobilet tona dhe sipërfaqet e tjera përmban një shumëllojshmëri të gjerë të kërpudhave, si dhe bakteret nga familjet e stafilokok dhe streptokok.

Megjithëse bakteret e tilla mund të dëmtojnë shëndetin tonë, veçanërisht nëse kemi një sistem të dobët imunitar, hulumtimet e reja zbulojnë se mikrobet e pranishme në pluhurin e shtëpisë gjithashtu kanë një rol shtesë: ato ndihmojnë në shkatërrimin e kimikateve të dëmshme mjedisore.

Në mënyrë të veçantë, një studim i ri zbuloi se këto baktere të pluhurit mund të degradojnë phthalate, të cilat i përkasin një klase të kimikateve që hulumtimet kanë lidhur me kancerin dhe kushtet e tjera.

Ashleigh Bope, një kërkues në shkencat mjedisore në Universitetin e shtetit Ohajo në Kolumbus, është autori i parë i dokumentit, i cili është publikuar në revistën “Environmental Science: Processes & Impacts”.

Qëllimi kryesor i phthalates është që të zbusë plastikën për ta bërë më fleksible. Phthalates ekzistojnë në pothuajse çdo familje dhe produkt të konsumit, si perdet për dush, lodra plastike, detergjente dhe paketimet e ushqimit.

Studiuesit ende nuk e kuptojnë plotësisht ndikimin shëndetësor të phthalates, por studimet ekzistuese kanë sugjeruar që këto kimikate dëmtojnë sistemin endokrin, transmeton njeshi.

Ekspertët besojnë se një phthalate i veçantë, i quajtur Di (2-etilheksil) phthalate (DEHP), shkakton kancer. /Njeshi/

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...