14 C
Pec
E enjte, 16 Maj, 2024

“Miku i vjetër” Putin mbërrin në Kinë për vizitë shtetërore, në samitin me Xi Jinping

Presidenti rus Vladimir Putin ka mbërritur në Kinë për një vizitë shtetërore dy-ditore, teksa të dy vendet synojnë të thellojnë më tej një marrëdhënie që është afruar më shumë që kur Moska filloi agresionin mbi Ukrainë më shumë se dy vjet më parë.

Vizita vjen disa ditë pasi Rusia nisi një ofensivë të re në rajonin verilindor të Kharkivit të Ukrainës dhe siç pretendon ajo përparon në vijën e frontit 1000 km (600 milje) ku forcat e Kievit janë penguar nga dërgesat e vonuara të armëve dhe municioneve nga Shtetet e Bashkuara.

Transmetuar drejtpërdrejt në televizionin shtetëror, autokolona e Putinit prej gati 20 automjetesh e shoqëruar nga një formacion motoçiklistësh të veshur me uniforma të bardha ceremoniale, mbërriti jashtë Sallës së Madhe të Popullit të Pekinit rreth orës 11 të mëngjesit për të takuar presidentin kinez Xi Jinping.

Në diskutimet e mëvonshme, Xi e vlerësoi Putinin si një “mik të vjetër”.

Ai i tha presidentit rus se “marrëdhënia e Kinës dhe Rusisë i kishte qëndruar provës së kohës” dhe se ata i kishin ofruar njëri-tjetrit “udhëzime strategjike” në më shumë se 40 takimet e tyre mbi dekadën e kaluar.

“Kina është e gatshme të punojë me Rusinë për të qëndruar fqinj i mirë, mik i mirë dhe partner i mirë i njëra-tjetrës”, tha agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Putin dhe Xi deklaruan një partneritet “pa kufij” disa ditë përpara se Putini të dërgonte trupat e tij në Ukrainë në shkurt të vitit 2022.

Në mars 2023, kur Xi vizitoi Moskën, ai përshkroi një “epokë të re” në marrëdhëniet e vendeve, ndërsa në tetor, kur Putin ishte së fundi në Pekin, Xi foli për “miqësinë e thellë” midis dy burrave.

Përpara udhëtimit, 71-vjeçari Putin tha se zgjedhja e tij e Kinës si destinacioni i tij i parë i huaj që kur u betua si president për një mandat të pestë, nënvizoi “nivelin e lartë të paparë të partneritetit strategjik” midis dy vendeve, si dhe të miqësisë së tij të ngushtë me Xi, i cili është 70 vjeç. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...