6 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Miliarderi i teknologjisë indiane jep 7.5 miliardë dollarë për bamirësi

Njeriu i dytë më i pasur në Indi ka dhuruar miliarda dollarë për bamirësi, në atë që mund të quhet donacioni më i madh në vend.

Azim Premji, kryetari i miliarderëve të Wipro (WIT), po dorëzon aksione në kompaninë e teknologjisë me vlerë rreth 530 miliardë rupie (7.5 miliardë dollarë) për fondacionin e tij filantropik.

Manjati i teknologjisë ka dhuruar gjithsej 21 miliardë dollarë fondacionit Azim Premji gjatë disa viteve, duke përfshirë 67% të aksioneve të Wipro, tha fondacioni në një deklaratë.

Premji, 73 vjeç, ka një pasuri prej më shumë se 18 miliardë dollarë, sipas Indeksit të miliarderëve të Bloomberg.

Ai ishte indiani i parë që nënshkroi premtimin e dhënies, një fushatë e filluar nga Warren Buffett me Bill dhe Melinda Gates për të inkurajuar miliarderët në mbarë botën që të japin pjesën më të madhe të pasurisë së tyre për bamirësi.

Wipro u themelua nga babai i Premjit në 1945 si prodhues i vajit të perimeve dhe u transferua në industrinë e teknologjisë në vitet 1980 nën udhëheqjen e Premjit. Që atëherë, ajo është rritur në një nga kompanitë më të mëdha të shërbimeve informatike të Indisë, me më shumë se 160,000 punonjës në mbarë botën dhe mbi 1,200 klientë në industri duke filluar nga hapësira ajrore deri tek shitja me pakicë.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...