5.6 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Milo Gjukanoviq: Optimist për marrëdhëniet mes Prishtinës dhe Beogradit

Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq vizitoi sot  Brukselin dhe selinë qendrore të aleancës veriatlantike në kryeqytetin europian.

Pas takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, Gjukanoviq u shpreh para mediave, se përvoja e zgjidhjes së çështjes së hapur në mes të Greqisë dhe Maqedonisë Veriore mund të jetë e çmueshme në zgjidhjen e problemeve të tjera në rajon. E kam fjalën për marrëdhëniet, siç tha ai “në mes të Prishtinës dhe Beogradit”.

“Si fqinjë i përgjegjshëm dhe shumë i interesuar, punojmë në gjetjen e një epilogu pozitiv të këtij dialogu”, ka thënë Gjukanoviq. “Besoj se është e mundur dhe e ftoj NATO-n që me angazhimin e vet në këtë rajon së bashku me BE-në të kontribuojë në atë që është opcioni i vetëm i Ballkanit Perëndimor”, ka shtuar ai./RTK/Njeshi

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...