2.7 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Ministrat e Jashtëm të BE-së diskutojnë për zgjidhjen e konfliktit në Lindjen e Mesme

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian janë takuar sot (e hënë) për të diskutuar mënyrat se si të ndihmohet në hyrjen e ndihmave jetike në Gaza, veçanërisht karburantit, pasi kolonat e para të vogla të kamionëve që transportonin ndihma arritën të hynin gjatë fundjavës.

Të shtunën, 20 kamionë kanë hyrë në Gaza në dërgesën e ndihmës së parë në territor që kur Izraeli vendosi një rrethim të plotë në fillim të luftës. Një kolonë e dytë prej 15 kamionësh kaloi kufirin për në Gaza të dielën.

Para takimit, ministrat përsëritën mbështetjen e Evropës për Izraelin, por kërkuan që të lejohen më shumë ndihma në Gaza.

“Në kohë normale, pa luftë, 100 kamionë hyjnë në Gaza çdo ditë. Pra, është e qartë se 20 nuk mjaftojnë”, ka theksuar shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell.

Borrell bëri të ditur se ministrat do të shikojnë gjithashtu mënyrat për të zgjidhur konfliktin e kamotshëm midis Izraelit dhe palestinezëve. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...