25.7 C
Pec
E hënë, 15 Korrik, 2024

Ministrat e jashtëm të BE-së përpiqen të anashkalojnë veton e Hungarisë për ndihmën ushtarake për Ukrainën

Brukseli së shpejti do të mbledhë 1.4 miliardë euro nga asetet e imobilizuara të Rusisë.

Ministrat e Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian u takuan të hënën me detyrën urgjente të lëshimit të ndihmës së re ushtarake për Ukrainën, ndërsa vendi përpiqet të frenojë një shtytje të ripërtërirë nga trupat ruse në Lindje.

Për më shumë se një vit, Hungaria ka bllokuar dhënien e ndihmës në kuadër të Fondit Evropian të Paqes (EPF), duke krijuar një ngarkesë prej 6.6 miliardë eurosh. Kjo parandalon që shtetet anëtare të rimbursohen pjesërisht për furnizimet që dërgojnë në Kiev.

Bllokimi i zgjatur është bërë një siklet publik për Brukselin, i cili tani po përpiqet të gjejë mënyra të reja për të anashkaluar Budapestin.

Zgjidhja mund të gjendet së shpejti në asetet e bankës qendrore ruse prej 210 miliardë eurosh, të cilat sanksionet e bllokut i kanë bllokuar. Pavarësisht gjendjes së tyre, këto asete vazhdojnë të gjenerojnë të ardhura që Moska nuk i merr.

Vendet e BE-së ranë dakord në mars për të kapur këto të ardhura dhe për t’i kanalizuar ato drejtpërdrejt në arkat e Ukrainës për të financuar pajisjet ushtarake dhe projektet e rindërtimit.

Një këst i parë prej 1.4 miliardë euro do të bëhet i disponueshëm javën e ardhshme dhe duhet të transferohet shpejt, tha shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell.

“Ne vendosëm t’i marrim këto para – nuk do të rishqyrtojmë një vendim që tashmë është marrë. Tani, ne duhet ta zbatojmë këtë vendim”, tha Borrell të hënën, raporton Euronews.com.

“Nuk mund t’i kem këto para në xhepin tim, këto para janë për mbështetje ushtarake për Ukrainën. Vendimi duhet të merret menjëherë, duke shmangur çdo lloj bllokimi”, shtoi ai.

Borrell tha se takimi ministror do të përqëndrohet në rregullimin e “metodës” për të përdorur paratë dhe për të mbrojtur skemën nga vetoja kombëtare, siç ndodhi me EPF.

“Ukraina ka nevojë për më shumë ndihmë – dhe ka nevojë për më shumë ndihmë tani. Tani, para verës. Dhe shpresoj që ministrat do ta mbështesin propozimin që kemi paraqitur”, tha ai.

Sigurimi që Kievi të marrë të paktën 1.4 miliardë euro është bërë një prioritet urgjent për Brukselin.

Më 1 korrik, Hungaria do të marrë presidencën e rradhës të Këshillit të BE-së dhe do të fuqizohet të vendosë axhendën, duke shtyrë përpara temat që ajo favorizon dhe duke ulur ato që kundërshton./Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...