12 C
Pec
E diel, 26 Mars, 2023

Ministri britanik i Financave: Do shmangim recesionin në vitin 2023

Ministri i Financave në Mbretërinë e Bashkuar, Jeremy Hunt deklaroi se vendi do të mundet të shmang reçesionin gjatë vitit 2023. Gjatë prezantimit të buxhetit për vitin e ardhshëm fiskal, ministri britanik i Financave tha se institucionet kanë marrë masat e duhura për të mbajtur situatën nën kontroll.

“Sot Zyra për Përgjegjësi Buxhetore parashikoi se për shkak të ndryshimit të faktorëve ndërkombëtarë dhe masave që kemi marrë, Mbretëria e Bashkuar nuk do të hyjë në recesion këtë vit”, theksoi ai.

Sipas parashikimeve të publikuara në nëntor nga Zyra për Përgjegjësi Buxhetore (OBR), ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar pritej të tkurret me 1.4% këtë vit./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...