16.1 C
Pec
E mërkurë, 7 Qershor, 2023

Ministri Krasniqi pritet nga Këshilltari i lartë në Departamentin e Shtetit Amerikan, flasin edhe për zgjedhjet në veri

Ministri i Administrimit dhe Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, është duke qëndruar për vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ku ka pasur disa takime me zyrtarë të lartë shtetërorë.

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi, është pritur në takim nga Këshilltari i lartë në Departamentin e Shtetit Amerikan, Paul Pfeiffer.

“Me këshilltarin z. Pfeiffer diskutuam për qeverisjen lokale, zhvillimin ekonomik lokal, rezultatet dhe sfidat në transformimin dhe digjitalizimin lokal”, ka njoftuar Krasniqi në Facebook.

Në takim u diskutua edhe për zgjedhjet në pjesën veriore të Kosovës.

“Në veçanti diskutuam për përfundimin e suksesshëm të zgjedhjeve lokale në pjesën veriore të cilat u mbajtën konform Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës si dhe për procesin e konstituimit të organeve të reja komunale”.

Krasniqi ka falënderuar Pfeifferin për mbështetjen e ofruar në rrugën drejt Open Government Partnership (OGP) si dhe për planet e përbashkëta për implementimin e Planit Kombëtar të Veprimit për OGP.

Ai gjatë kësaj vizite poashtu është takuar edhe me Janine Garcia, këshilltare e lartë në Byron për Demokraci dhe të Drejta të Njeriut në Departamentin e Shtetit Amerikan./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...