-3.2 C
Pec
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Ministri Krasniqi tregon se bashkë me Kurtin takuan bursistët nga komuniteti RAE

Ministri i Administrimit të Pushtetit Lokal Elbert Krasniqi, ka bërë të ditur se bashkë me kryeministrin Albin Kurti dhe ministren e Arsimit Arbërie Nagavci kanë zhvilluar takim me bursistët përfitues si rezultat i marrëveshjes në mes të MAPL-së dhe MASHT-it nga komunitetet Egjiptian, Ashkali dhe Rom.

“Nga viti i parë i studimeve u mbështetën 26 studentë, në ditët në vijm do të vazhdohet me përkrahje edhe për studentë të viteve të tjera të studimit.”-ka shkruar mes tjerash Krasniqi.

Njoftimi i plotë:

“Me Kryeministrin Kurti dhe Ministren Nagavci takuam studentët nga komunitetet Egjiptian, Ashkali dhe Rom të cilët kanë përfituar bursa si rezultat i marrëveshjes në mes të MAPL-së dhe MASHTI.
Studentët janë nga Fakulteti i Mjeksisë, Inxhinerisë Mekanike, Edukimit, Filozofisë etj. Pra janë profile të ndryshme mirëpo me një qëllim të njëjtë dhe të përbashkët që të krijohen gjeneratat e reja të profesionistëve dhe intelektualëve nga radhët e komuniteteve.

Qeveria e Republikës së Kosovës me qëllim të mbështetjes së edukimit të lartë tek studentët nga radhët e komuniteteve, mbështet të gjithë studentët e Universiteteve Publike në Kosovë me bursë të plot studimi. Nga viti i parë i studimeve u mbështetën 26 studentë, në ditët në vijm do të vazhdohet me përkrahje edhe për studentë të viteve të tjera të studimit.”/Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...