14.7 C
Pec
E enjte, 30 Mars, 2023

Ministri Peci shkarkon këshilltarin e tij që u dënua për manipulime me vota në zgjedhje

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci e ka shkarkuar këshilltarin e tij, Enis Osmani.

Arsye e këtij vendimi, është se Osmani është shpallur fajtor nga gjykata për falsifikim të rezultateve të votimit, për çka është dënuar me 1 mijë e 500 euro gjobë.

“Shumë shkurt, personi në fjalë nuk do të jetë pjesë e kabinetit prej muajit të ardhshëm”, ka thënë Peci para gazetarëve.

Më 24 janar të këtij viti, Gjykata Themelore në Mitrovicë e shpalli fajtor Enis Osmanin për “falsifikim të rezultateve të votimit” të vitit 2017.

Prokuroria Themelore në Mitrovicë më 7 shkurt 2022 pati ngritur aktakuzë kundër Enis Osmanit, m arsyetimin se më 11 qershor 2017, rreth orës 19:00, në fshatin Bare – Mitrovicë, saktësisht në shkollën fillore “Xhevat Jusufi”, i pandehuri Enis Osmani në vendvotimin me numër 1115B/02D për Zgjedhjet e Parakohshme për Kuvendin e Kosovës, në cilësinë e kryesuesit të këtij vendvotimi, duke keqpërdor pozitën, detyrën apo autorizimet e tij lidhur me zgjedhjet, ka shtuar dhe hequr votat kandidatëve brenda subjekteve politike. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...