2.7 C
Pec
E hënë, 4 Dhjetor, 2023

Ministria britanike e Mbrojtjes: Rezervat energjetike të Ukrainës do i mbijetojnë dimrit pavarësisht sulmeve të mundshme

Përpjekjet e Ukrainës sa i përket krijimit të rezervave të karburantit ka të ngjarë të i mbijetojnë dimrit, pavarësisht presioneve të vazhdueshme të luftës, ka njoftuar Ministria e Mbrojtjes e Britanisë.

Raporti më i fundit nga Ministria e Mbrojtjes thotë se Kievi ka mobilizuar në mënyrë efektive sektorin e tij të minierave, për të ruajtur prodhimin dhe për të siguruar një furnizim të qëndrueshëm të qymyrit që mund të mbajë funksionimin e termocentraleve dhe ngrohjes.

“Ka gjithashtu rezerva, të konsiderueshme gazi në rezervë”, shtoi raporti i ministrisë.

Rrjeti elektrik i Ukrainës i mbijetoi një sulmi të pamëshirshëm bombardimi dimrin e kaluar, i cili la miliona përkohësisht pa energji elektrike.

“Sulmet ka të ngjarë të vazhdojnë këtë dimër, por Kievi ka fuqinë punëtore të aftë dhe ekspertizën e nevojshme për të mirëmbajtur rrjetin e tij elektrik”, tha ministria britanike në një raport.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...