15.3 C
Pec
E diel, 26 Maj, 2024

Ministria e Brendshme e BeH-së miratoi hyrjen në Bosnje dhe Hercegovinë për studentët nga Kosova, pa dokumente të vlefshme udhëtimi

 


Është mbajtur seanca e 28-të e jashtëzakonshme telefonike e Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës.

Këshilli i Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës, me propozim të Ministrisë së Sigurisë, miratoi Vendimin për miratimin e hyrjes dhe qëndrimit në Bosnje-Hercegovinë në kushte të veçanta.

Vendimi miratoi hyrjen dhe qëndrimin e organizuar në Bosnje dhe Hercegovinë në kushte të veçanta për shtetasit e Republikës së Serbisë, nxënës të shkollave fillore nga zona e Kosovës, pa dokumente të vlefshme udhëtimi, për qëllime të udhëtimit studimor – ekskursionit.

Më herët Ministria e Sigurisë ka pranuar kërkesë nga shoqata humanitare e qytetarëve “Komiteti për Ndihmë në Kosovë” nga Banja Luka, për të ndihmuar në realizimin e ardhjes së 586 nxënësve të cilët do të vendosen në komunitetet lokale në Njësia e RS.

Fëmijët do të qëndrojnë në disa qytete të BeH-së. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...