17.2 C
Pec
E shtunë, 3 Qershor, 2023

Ministrja e Jashtme gjermane paralajmëron Kinën: Lufta me Tajvanin do të kishte pasoja katastrofike

Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, të premten paralajmëroi Kinën që të zbusë tensionet mbi Tajvanin, duke paralajmëruar se një luftë në rajon do të kishte pasoja katastrofike për të gjithë botën.

Vërejtjet e partisë së Gjelbër gjermane ripërsëritin gjithashtu një distancim të konsiderueshëm të Berlinit nga komentet e diskutueshme të presidentit francez Emmanuel Macron që hedhin dyshime nëse Evropa do të ndihmonte SHBA-në nëse Pekini pushton fqinjin e tij më të vogël demokratik.

“Një përshkallëzim ushtarak në ngushticën e Tajvanit, përmes së cilës rrjedh 50 për qind e tregtisë botërore çdo ditë, do të ishte një skenar tmerri për të gjithë botën”, tha Baerbock në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e saj kinez Qin Gang në Pekin.

“Vala shokuese e një krize të tillë ekonomike botërore do të godiste gjithashtu Kinën dhe Gjermaninë si vende të veçanta tregtare. Prandaj, ne po shikojmë me shqetësim të madh tensionet në rritje në ngushticën e Tajvanit”, tha ministrja e jashtme gjerman.

“Konfliktet mund të zgjidhen vetëm në mënyrë paqësore. Një ndryshim i njëanshëm dhe i dhunshëm në status quo nuk do të ishte i pranueshëm për ne si evropianë”, shtoi ajo.

Vërejtjet e Baerbock vijnë në mes të tensioneve në rritje në ngushticën e Tajvanit, ku forcat kineze në fillim të këtij muaji kryen një stërvitje ushtarake tre-ditore – duke përfshirë një bllokadë të rreme të Tajvanit, të cilin Kina e pretendon si pjesë të territorit të saj.

Ministri i Jashtëm kinez, Qin, megjithatë, u tha gazetarëve në konferencën për shtyp se “Tajvani është Tajvani i Kinës”, përpara se të shtonte: “Bashqytetarët në të dy anët e ngushticës duan unitet kombëtar. Ky është interesi ynë thelbësor”, sipas përkthimit zyrtar të ofruar.

Macron ndezi zemërim të dielën e kaluar, pasi tha në një intervistë me POLITICO se Evropa nuk duhet të jetë “vasale” e Shteteve të Bashkuara, duke sugjeruar se Evropa nuk duhet të ngacmohet për konflikte që nuk janë shqetësimi i saj.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...