0.4 C
Pec
E enjte, 7 Dhjetor, 2023

“Mjaft është mjaft”: Agjencitë e OKB-së dhe grupet e ndihmës bëjnë thirrje për armëpushim

Krerët e 18 agjencive të Kombeve të Bashkuara dhe organizatave të mëdha të ndihmës lëshuan një deklaratë të rrallë të përbashkët të dielën duke bërë thirrje për një “armëpushim të menjëhershëm humanitar” në Izrael dhe territoret palestineze.

“Kanë kaluar 30 ditë. Mjaft është mjaft. Kjo duhet të ndalet tani”, thuhet në deklaratën e nënshkruar nga krerët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë, UNICEF, CARE International, Save the Children, Programi Botëror i Ushqimit dhe Zyra e OKB-së për Koordinimin e Çështjeve Humanitare (OCHA), ndër të tjera.

Nënshkruesit e quajtën sulmin e 7 tetorit nga Hamasi në Izrael, i cili vrau më shumë se 1,400 njerëz dhe zhvendosi dhjetëra mijëra, “të tmerrshëm” dhe thanë gjithashtu se vrasja e civilëve në Gaza ishte një “mizori”.

Më shumë se 9,700 njerëz janë vrarë në sulmet ajrore izraelite në Gaza që nga 7 tetori, sipas autoriteteve shëndetësore palestineze në Ramallah, duke përdorur të dhëna të marra nga burime mjekësore në enklavën e kontrolluar nga Hamasi.

“Një popullatë e tërë është e rrethuar dhe e sulmuar, i mohohet qasja në gjërat thelbësore për mbijetesë, bombardohet në shtëpitë e tyre, strehimoret, spitalet dhe vendet e adhurimit. Kjo është e papranueshme”, thuhet në deklaratë.

Autorët theksuan gjithashtu numrin e viktimave nga punonjësit e ndihmës.

“Dhjetëra punonjës të ndihmave janë vrarë që nga 7 tetori, duke përfshirë 88 kolegë të UNRWA – numri më i madh i vdekjeve të Kombeve të Bashkuara të regjistruar ndonjëherë në një konflikt të vetëm”, thuhet në deklaratë. /Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...