9.1 C
Pec
E hënë, 26 Shkurt, 2024

Modeli i parë serik Shkoda elektrik planifikohet për vitin 2020

Prodhuesi çek do të ekspozojë në Panairin e Gjenevës konceptin e modelit të ardhshëm me energji elektrike Vizioni iV.

Volkswagen seriozisht është nxehur për të prodhuar automjete elektrike, që do të thotë se markat e tjera në pronësi të grupit gjerman, të tilla si Audi, Seat dhe Shkoda, janë duke lëvizur në të njëjtën drejtim, transmeton KosovaPress.

Treshja e fundit sapo ka prezantuar konceptin e Vizionit iV, i cili ka një rol të dyfishtë. Së pari, ky automjet shpall modelin e ardhshëm të prodhimit elektrik, dhe përveç kësaj, koncepti siguron një pasqyrë në hartimin e makinave serike të Shkoda që do të shfaqen në treg pas 2-3 vjetësh.

Vizioni iV bazohet në platformën mekanike të MEB të Volkswagen, e zhvilluar veçanërisht për modelet me fuqi elektrike. Ai mundësohet  nga dy motorë elektrikë, secili në një nga boshtet, kështu që makina ka motor në të katër boshtet.

Nën dysheme ndodhet bateria litium-jon që lejojnë autonomi lëvizëse deri në 500 km sipas ciklit të ri të matjes WLTP.

Modeli i parë serik Shkoda elektrik është planifikuar për vitin 2020, dhe pritet të marrë teknologji dhe detaje stilistike nga ky koncept.

Prodhuesi çek ka ndërmend të lansojë deri në 10 modele të elektrizuara (hibride plug-in dhe automjete të pastra elektrike) deri në vitin 2022, dhe i pari do të jetë Hybrid Superb, i cili do të shfaqet deri në fund të vitit 2019.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...