8.2 C
Pec
E shtunë, 2 Mars, 2024

Molliqaj: “Qeveria Kurti bëjnë matematikë veç për hesape të veta

Kreu i PSD-së, Dardan Molliqaj ka kritikuar Qeverinë Kurti pas rezultateve në testin PISA, ku Kosova u rendit në vendet e fundit.

Molliqaj ka thënë se Qeveria Kurti bëjnë matematikë veç për hesape të veta.

“Andaj, rezultatet e PISA nuk mund të mbeten vetëm numra; ato janë aktakuzë për një qeveri që i shërben vetëm një qytetari dhe një koalicioni të vogël ministrash e deputetësh për më shumë privilegje, më shumë begati. Një mentalitet i tillë e përjetëson dhe riprodhon gjendjen e rëndë në arsim në fund të listës”, ka shkruar mes tjerash ai.

Reagimi i plotë:

Këta bëjnë matematikë veç për hesape t’veta

Rezultatet katastrofale të testit PISA po nxjerrin në pah indiferencën e qeverisë së shpresës për çfarëdo investimi afatgjatë, nëse nuk është investim në spektaklin e liderit. Asnjë lëvizje për të ndryshuar këtë gjendje, për të tjerët që s’janë në rrethin e ngushtë të lidershipit. Së pari Villat në Marigona, pastaj klasat e çerdhet? E njohim këtë skenar.

Është ditur në krye të herës kur e dekoroi Nagavcin me pozitën e Ministres. Dekorim për besnikërinë partiake, asgjë më shumë. Rezultati në PISA është veç më i keq sesa në vitin 2018. U konfirmua kur e pengoi reformën në arsim në Kamenicë.

A e keni vërejtur se si bash në arsim, zëvendësministrat njëri pas tjetrit japin dorëheqje, vasalja e Kurtit vazhdon monotoninë. 5 çerdhe nga 160 të premtuara. Shpërfillja totale nga ana e qeverisë për të investuar në arsim shihet prej larg.

Andaj, rezultatet e PISA nuk mund të mbeten vetëm numra; ato janë aktakuzë për një qeveri që i shërben vetëm një qytetari dhe një koalicioni të vogël ministrash e deputetësh për më shumë privilegje, më shumë begati. Një mentalitet i tillë e përjetëson dhe riprodhon gjendjen e rëndë në arsim në fund të listës.

Foto Ilustrim: Vrapimi i Nagavcit pas nderimeve e i pushtetit pas votave, pengoi reformën më të rëndësishme në arsim në Kosovë./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...