-3.8 C
Pec
E diel, 23 Janar, 2022

Mungesa e hekurit te fëmijët

Hekuri është thelbësor për rritjen dhe zhvillimin e fëmijës suaj, por disa fëmijë nuk kanë mjaftueshëm. Mungesa e hekurit e patrajtuar mund të ndikojë në rritjen dhe zhvillimin e fëmijës.

Pse hekuri është i rëndësishëm për fëmijët?
Hekuri ndihmon lëvizjen e oksigjenit nga mushkëritë në pjesën tjetër të trupit dhe ndihmon muskujt të ruajnë dhe përdorin oksigjenin. Nëse dieta e fëmijës tuaj nuk ka hekur, ai ose ajo mund të zhvillojë një gjendje të quajtur mungesë hekuri.

Shenjat dhe simptomat

Shenjat dhe simptomat mund të përfshijnë:

 • Lëkurë të zbehtë
 • Lodhje
 • Duart dhe këmbët e ftohta
 • Ngadalësimi i rritjes dhe zhvillimit
 • Oreks i dobët
 • Frymëmarrje jashtëzakonisht e shpejtë
 • Probleme të sjelljes
 • Infeksione të shpeshta
 • Dëshira të pazakonta për substanca joushqyese, të tilla si akulli, papastërti, bojë ose niseshte

Si mund të parandalohet?

 • Nëse e ushqeni fëmijën tuaj me formulë të pasuruar me hekur, ai/ajo ka të ngjarë të marrë sasinë e rekomanduar të hekurit.
 • Nëse jeni duke ushqyer fëmijën tuaj me gji, bisedoni me mjekun e foshnjës tuaj për plotësimin e hekurit.

Hapat e tjerë që mund të ndërmerrni:

 • Jepini ushqime të pasura me hekur. Kur filloni t’i jepni ushqime të ngurta foshnjës suaj midis moshës 4-6 muajsh ofrojini ushqime me hekur të shtuar, siç janë drithërat e foshnjave të fortifikuara me hekur, pure mishi dhe fasulesh. Për fëmijët më të rritur, burimet e mira të hekurit përfshijnë mishin e kuq, pulën, peshkun, fasulet dhe spinaqin.
 • Mos e teproni me qumështin. Midis moshës 1-5 vjeç, mos lejoni që fëmija juaj të pijë më shumë se 710 ml qumësht në ditë.
 • Rritja e absorbimit. Vitamina C ndihmon në absorbimin e hekurit dietik. Ju mund ta ndihmoni fëmijën tuaj të thithë hekurin duke i ofruar ushqime të pasura me vitaminë C si agrume, pjepër, luleshtrydhe, piper, domate dhe perime jeshile të errët.

A duhet që fëmija im të kontrollohet për mungesë hekuri?

Mungesa e hekurit dhe anemia e mungesës së hekurit zakonisht diagnostikohen përmes testeve të gjakut. Në varësi të rezultateve, mjeku mund të rekomandojë një suplement oral të hekurit ose një multivitaminë ditore ose testime të mëtejshme./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...