9.1 C
Pec
E premte, 23 Shkurt, 2024

Mustafa i reagon Ramës ndaj vendimit për vendosje të kamerave, thotë se “qytetarët shndërrohen në njerëz të dyshuar”

Para pak ditësh kryetari i Prishtinës, Përparim Rama, njoftoi se do të vendosen kamera të sigurisë nëpër qytet. Për këtë pati reagime të ndryshme. Sot ka reaguar edhe ish-kryetari i Lidhjes Demokratike, Isa Mustafa, i cili ka thënë se me këtë veprim qytetarët realisht shndërrohen në njerëz të dyshimtë.

“Do të ishte mirë që udhëheqësit e Prishtinës ta lexojnë një herë, dy herë e disa herë këtë shkrim, para se ti fusin të gjithë qytetarët në kamera ose para se qytetarët si njerëz të lirë ti shndërrojnë një njerëz të dyshuar të cilët duhet vëzhguar”, shkroi Mustafa.

Mustafa ka treguar se si gjatë mandatit të tij e kishte menduar një gjë të tillë por se me daljen jashtë Kosovës, e ka cilësuar si veprim të panevojshëm.

“Në vitin 2012 edhe unë dhe bashkëpunëtorët e mi punonim të instalonim kamera në vendet më të frekuentuara të Prishtinës dhe në udhëkryqe. Në ndërkohë me dy bashkëpunëtorë shkova në vizitë në një shtet jo-evropian, i cili ishte dhe është nën tensionin e rrezikut të jashtëm dhe të sigurisë. Na u demonstruan edhe vëzhgimet me kamera në një port të tyre. Për ta veprim i nevojshëm. Por ata nuk i konsideronin problem qytetarët e tyre por agresionin nga jashtë. Mua mu duk se Prishtina nuk ka arsye për këtë. Kur u ktheva ua kumtova bashkëpunëtorëve të mi se ne nuk duhet të bëjmë këtë, sepse nuk kemi të drejtë të mbikëqyrim çdo lëvizje të këmbëve e duarve, hundës e buzëve, e se kush me kënd gjendet në makinë… çdo përshëndetje të burrave e grave, të vajzave e të djemve, sepse mund tu krijojmë probleme, pa e bërë ata asnjë faj”, shkroi Mustafa në Facebook.

Tutje, ai ka përfshirë edhe veten në këtë çështje.

“Unë me shkopin tim, në qytetin tim nuk pajtohem të vëzhgohem nga kamerat, sepse shkopin e mbaj për arsye shëndetësore e jo që ta cenoj askënd”, tha Mustafa

Rama ditë më parë ka thënë se këto kamera që një inteligjencë të lartë artificiale, prodhim amerikano – kanadez, do të ndihmojnë që përmes policisë, të bëhet identifikimi i personave të cilët hedhin mbeturina, parkojnë në trotuare apo vende ku nuk lejohet.

Kamerat do të monitorohen nga Policia e Kosovës/Njeshi/

 

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...