29 C
Pec
E enjte, 20 Qershor, 2024

Narendra Modi për herë të tretë betohet si kryeministër i Indisë

Narendra Modi u betua si kryeministër i Indisë të dielën për një mandat të tretë.

Presidenti Droupadi Murmu administroi betimin e Modit në një ceremoni në Rashtrapati Bhavan, pallati i presidentit në Nju Delhi, ku morën pjesë mijëra personalitete, duke përfshirë liderët e shtatë vendeve të rajonit, yjet e Bollywood-it dhe industrialistët.

“I nderuar që i shërbej Bharatit,” postoi Modi në X, disa minuta para se të bënte betimin, duke iu referuar emrit të Indisë në gjuhët indiane.

Mbështetësit brohoritën, duartrokitën dhe brohoritën “Modi, Modi” ndërsa emri i liderit 73-vjeçar, u thirr për të bërë betimin, raporton Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Modi siguroi mandatin e tretë në zgjedhjet që përfunduan më 1 qershor me mbështetjen e 14 partive rajonale në Aleancën e tij Demokratike Kombëtare (NDA) të udhëhequr nga BJP, ndryshe nga dy mandatet e mëparshme kur partia e tij fitoi një shumicë të plotë.

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...