17.2 C
Pec
E mërkurë, 20 Tetor, 2021

NASA do të dërgojë roverin në Hënë në vitin 2023 për të eksploruar Polin Jugor të satelitit

NASA do të dërgojë një rover për të kërkuar ujë-akull pranë një krateri në Polin Jugor të Hënës.

Në vitin 2023, roveri do të zbarkohet pranë skajit perëndimor të Kraterit Nobile, një zonë e gjerë prej 73 kilometrave që është pothuajse përgjithmonë në hije.

Misioni Viper do të mbështesë planet për eksplorimin njerëzor të Hënës, sepse akulli mund të minohet për përdorim si ujë i pijshëm dhe karburant raketash.

NASA dëshiron të kthejë astronautët në sipërfaqen hënore këtë dekadë.

Programi Artemis i agjencisë hapësinore ka në plan të zbarkojë gruan e parë si dhe njeriun e parë me ngjyrë në Hënë.

Më tutje, kjo mund t’i hapë rrugën programit për një prani afatgjate njerëzore në satelitin e vetëm natyror të Tokës. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...