9.3 C
Pec
E premte, 1 Dhjetor, 2023

Nata e 13 gushtit 1961 kur u urdhërua ndërtimi i Murit të Berlinit

Natën e 13 gushtit 1961, u dha urdhri për ndërtimin e Murit të Berlinit.  Muri qëndroi për 28 vjet dhe u kthye në simbolin e Luftës së Ftohtë, e konfrontimit midis Lindjes dhe Perëndimit.

Ai ndau Berlinin Lindor me atë Perëndimor, Republikën Federale me RDGJ-në, por edhe familjet dhe miqtë

Mijëra personave ju refuzua largimi nga vendi. 140 persona humën jetën në përpjekje për të kapërcyer murin për tu larguar nga RDGJ – deri në vitin 1989 kur një Revolucion Paqësor i hapi rrugën ribashkimit të gjithë Gjermanisë./Njeshi/

Image

Image

Image

Image

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...