20.2 C
Pec
E shtunë, 19 Qershor, 2021

Natën e sontme do të fluturojnë gjashtë asteroidë relativisht afër tokës

Gjatë natës së sontme, një total prej 6 asteroids fluturojnë relativisht afër Tokës.

Distanca më e vogël midis trupit qiellor 2015 KJ19 dhe tokës ishte 5,769,874 kilometra, që korrespondon me 15 herë distancën tokë-hënë, dhe ky është asteroidi më i madh nga të gjithë këta gjashtë.(LD).

Vlerësohet se 2015 KJ19 do të ketë diametër deri në 200 metra. Asteroidi ishte duke udhëtuar me një shpejtësi të lartë prej rreth 82,944 km / h gjatë fluturimit të tij.

Këto asteroide do të fluturojnë përtej Tokës në 14 maj

2021 JY3 : Diametri maksimal 13 metra, në një distancë prej 1,076,325 kilometra
2021 JH3 : Diametri maksimal 24 metra, në një distancë prej 2,148,807 kilometra
2015 KJ19 : Diametri maksimal 200 metra, në një distancë prej 5,769,874 kilometra
2021 JU3 : diametri maksimal 23 metra, në një distancë prej 695,767 kilometra
2021 JC4 : Diametri maksimal 36 metra, në një distancë prej 2,321,788 kilometra
2021 JH4 : Diametri maksimal 45 metra, në një distancë prej 2,233,375 kilometra. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...