0.3 C
Pec
E mërkurë, 29 Mars, 2023

NATO aktivizoi misionin e reagimit të shpejtë: Avionët luftarakë F-35 u vunë në ndjekje të aeroplanëve rusë MiG-31 dhe SU-27

Më 15 mars, Forcat e Armatosura të Norvegjisë dy avionë luftarakë F-35 në kuadër të misionit të NATO-s për reagim të shpejtë. Avionët u dërguan pasi dy avionë luftarakë rusë u zbuluan jashtë hapësirës ajrore norvegjeze në veri të Finnmark.

Avionët luftarakë rusë u ngritën nga Gadishulli Kola. Ndërkohë, Forcat e Armatosura të Norvegjisë Norvegjeze publikuan edhe pamjet e një MiG-31 rus. Me rritjen e tensioneve rajonale, veprimet e e tilla po bëhen gjithnjë e më të shpeshta.

6 ditë më parë, më 9 mars, dy avionë norvegjezë F-35 të vendosur si pjesë e krahut verior të NATO-s u ngritën nga Aeroporti Evenes për të kapur një avion rus Il-38.

Qëllimi i Politikës së Aviacionit të NATO-s është të ruajë sigurinë e hapësirës ajrore të Aleancës.

NATO thotë se është një përpjekje kolektive dhe kërkon praninë e vazhdueshme të avionëve luftarakë dhe ekuipazheve të gatshëm për t’iu përgjigjur shpejt shkeljeve të hapësirës ajrore./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...