19.4 C
Pec
E martë, 23 Korrik, 2024

NATO për 25 vjetorin e çlirimit të Kosovës: Puna jonë mbetet sigurimi i paqes dhe lirisë së lëvizjes për të gjithë pa dallim

Kosova ka shënuar datën 12 qershor duke festuar 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit – një ditë që symbolizon hyrjen e trupave paqeruajtëse të NATO-s në territorin e saj.

Ky moment historik pasoi fushatën ajrore të kryer nga aleancës veriatlantike kundër forcave ushtarake dhe policore serbe, një përpjekje e vendosur për të ndalur vuajtjet e popullsisë shqiptare në Kosovë

Në shenjë të këtij jubileu, NATO ka bërë një postim në faqen e vet zyrtare, duke përkujtuar ndërhyrjen dhe të arriturat e saj brenda këtyre dy dekadave e gjysmë.

“Sot shënohen 25 vjet nga misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë. Misioni ynë mbetet i fokusuar në ruajtjen e një mjedis të sigurt dhe garantimin e lirisë së lëvizjes për të gjithë njerëzit në Kosovë, në mënyrë të paanshme dhe në përputhje me mandatin e OKB-së”, thuhet në njoftim.

Hyrja e trupave ndërkombëtare e bëri të mundur kthimin e mbi 800,000 refugjatëve dhe të zhvendosurve brenda territorit të Kosovës në shtëpitë e tyre, të cilët ishin detyruar të braktisnin vatrat e tyre në kohën e konfliktit dhe ishin strehuar në kampe emergjence në Shqipëri dhe Maqedoni të Veriut.

Përveç kësaj, tërheqja e forcave ushtarake dhe policore serbe çoi në largimin e një numri të konsiderueshëm të serbëve nga territori i Kosovës.

Intervenimi i NATO-s erdhi si një zgjidhje e fundit pas përpjekjeve të shumta diplomatike dhe konferencave ndërkombëtare si ajo e Rambujesë dhe e Parisit, ku përpjekjet për një marrëveshje paqeje u refuzuan nga Serbia, duke mos arritur të ndalte dhunën në Kosovë.

Konflikti i viteve 1998-99 shënoi humbjen e më shumë se 13,000 jetëve njerëzore dhe zhdukjen e më shumë se 6,000 personave.

Përtej statistikave tragjike, varrezat masive që u zbuluan në Serbi dëshmojnë për krimet e rënda që u ndërmorën për të fshehur masakrat e kryera ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Ndërsa kjo ditë e rëndësishme përkujtohet, fokusohet gjithashtu vëmendja në angazhimin e vazhdueshëm të NATO-s dhe të bashkësisë ndërkombëtare për të mbështetur sigurinë, paqen dhe stabilitetin në rajon./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...