22.6 C
Pec
E enjte, 28 Shtator, 2023

NATO po përgatit stërvitjen më të madhe ushtarake që nga Lufta e Ftohtë

NATO po përgatit stërvitjen e saj më të madhe që nga Lufta e Ftohtë vitin e ardhshëm, duke mbledhur më shumë se 40,000 trupa – për një “simulim se si aleanca do të përpiqej të zmbrapsë agresionin rus kundër një prej anëtarëve të saj”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, stërvitja “Steadfast Defender” do të fillojë në pranverën e vitit të ardhshëm dhe pritet të përfshijë midis 500 dhe 700 misione luftarake ajrore, më shumë se 50 anije dhe rreth 41,000 trupa, thanë zyrtarët e NATO-s.

Ai është projektuar për të modeluar manovra të mundshme “kundër një armiku të modeluar sipas një koalicioni të udhëhequr nga Rusia”.

Stërvitja është gjithashtu e para për sa i përket aftësive teknike, duke përdorur të dhëna gjeografike të botës reale për të krijuar skenarë më realistë për trupat.

Suedia, aplikimi i së cilës për në NATO nuk është ratifikuar ende nga Turqia dhe Hungaria, do të përfshihet gjithashtu, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vendeve të përfshira në 32.

Stërvitja do të zhvillohet në të gjithë Gjermaninë, Poloninë dhe vendet baltike në shkurt dhe mars dhe është pjesë e një strategjie të re stërvitore që do të shohë aleancën ushtarake të kryejë dy stërvitje të mëdha çdo vit, në vend të një.

Siç thuhet më tej, NATO gjithashtu do të stërvitet për të luftuar kërcënimet terroriste jashtë kufijve të saj të menjëhershëm.

Jens Stoltenberg, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, tha në qershor të vitit të kaluar se aleanca do të rriste numrin e forcave të saj të gatishmërisë së lartë nga 40,000 në “mbi 300,000”.

Ndryshe, vendet baltike kanë qenë veçanërisht të zëshme në thirrjen që NATO-ja të forcojë krahun e saj lindor ndërsa trupat janë grumbulluar në kufirin me Bjellorusinë. Presidenti rus Vladimir Putin tha se armët bërthamore do të zhvendosen në Bjellorusi në fillim të korrikut, megjithëse prania e tyre është e pakonfirmuar. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...