11.7 C
Pec
E shtunë, 2 Dhjetor, 2023

Ndahet nga jeta në moshën 98-vjeçare, Giorgio Napolitano, ish-presidenti italian

Napolitano shërbeu si president për dy mandate dhe ishte një mbështetës i hershëm i integrimit evropian.

Giorgio Napolitano, ish-komunisti i parë që u ngrit në presidencën e Italisë, vdiq të premten, tha pallati presidencial Quirinal, shkruan Euronews, transmeton Klan Kosova.

Napolitano, i cili ishte gjithashtu personi i parë që u zgjodh dy herë në presidencën kryesisht ceremoniale, ishte 98-vjeçar.

Një deklaratë e lëshuar të premten mbrëma nga pallati presidencial konfirmoi raportimet e lajmeve italiane për vdekjen e Napolitanos, i cili ishte i sëmurë në një spital të Romës prej javësh.

Presidenti aktual, Sergio Mattarella, në një mesazh përshëndeti paraardhësin e tij si kreu i shtetit, duke thënë se jeta e Napolitanos “pasqyronte një pjesë të madhe të historisë” të Italisë në gjysmën e dytë të shekullit të 20-të./Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...