12.4 C
Pec
E shtunë, 2 Dhjetor, 2023

Ndahet “Nobeli” për Mjekësi

Çmimi “Nobel” për Mjekësi u është ndarë dy shkencëtarëve që zhvilluan teknologjinë që çoi në zbulimin e vaksinës kundër COVID-19.

Siç ka raportuar BBC-ja të hënën, çmimin do ta ndajnë doktorët Katalin Kariko dhe Dreë Weissman.

Teknologjia ishte eksperimentale para pandemisë, por tash u është dhënë miliona njerëzve në mbarë botën.

E njëjta teknologji mRNA, tani po hulumtohet për sëmundje të tjera, e madje edhe për kancer. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...