23.4 C
Pec
E shtunë, 15 Qershor, 2024

“Ndëshkim” për “aktet separatiste”: Kina provokon situatën përsëri, fillon stërvitjet dyditore ushtarake rreth Tajvanit

Kina ka nisur dy ditë stërvitje ushtarake rreth Tajvanit në atë që e quajti “ndëshkim” për “aktet separatiste”, disa ditë pasi ishulli vetëqeverisës u betua për një lider të ri të zgjedhur në mënyrë demokratike.

Partia Komuniste në pushtet e Kinës thotë se Tajvani është pjesë e territorit të saj, pavarësisht se kurrë nuk e ka kontrolluar atë, dhe është zotuar se do ta marrë ishullin me forcë nëse është e nevojshme.

Stërvitjet, të cilat filluan herët të enjten dhe do të “rrethojnë” Tajvanin, përbëjnë provën e parë reale për të sapozgjedhurin Lai Ching-te ndërsa ai përpiqet të menaxhojë marrëdhëniet me fqinjin e fuqishëm autoritar të ishullit.

Ushtria Çlirimtare Popullore e Kinës (PLA) tha se nisi stërvitjet e përbashkëta ushtarake që përfshijnë ushtrinë, marinën, forcat ajrore dhe forcat raketore në zonat përreth Tajvanit në orën 7:45 të mëngjesit të së enjtes.

Stërvitjet po zhvillohen në ngushticën e Tajvanit – një trup i ngushtë uji që ndan ishullin nga Kina kontinentale – si dhe në veri, jug dhe lindje të Tajvanit.

Ato po zhvillohen gjithashtu në zonat përreth ishujve periferikë të Tajvanit, Kinmen, Matsu, Wuqiu dhe Dongyin, të vendosura pak larg bregut juglindor të Kinës.

Koloneli Detar i PLA, Li Xi, zëdhënës i komandës, i quajti stërvitjet “një ndëshkim të fortë për aktet separatiste të forcave të pavarësisë së Tajvanit dhe një paralajmërim serioz kundër ndërhyrjeve dhe provokimeve nga forcat e jashtme”.

Lai i Tajvanit është i urryer nga Pekini si një “separatist i rrezikshëm” për mbrojtjen e sovranitetit dhe identitetit të veçantë të ishullit.

Ai pasoi presidentin me dy mandate Tsai Ing-wen për të filluar një mandat të tretë radhazi të paprecedentë në pushtet për Partinë Demokratike Progresive në pushtet.

Pekini ka denoncuar fjalimin e Lait në inaugurim, gjatë të cilit ai i bëri thirrje Kinës që të ndalojë frikësimin e saj ndaj Tajvanit.

Në anën tjetër, Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit ka dënuar stërvitjet e Kinës si “provokime dhe veprime irracionale që minojnë paqen dhe stabilitetin rajonal”.

Në një deklaratë të enjten, ministria tha se kishte dërguar forca detare, ajrore dhe tokësore në përgjigje të stërvitjeve. /Njeshi/

- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...