5.5 C
Pec
E diel, 21 Prill, 2024

Ndihma humanitare për Sudanin arrinë nga Arabia Saudite dhe Emiratet

Agjensia e lajmeve shtetërore e Sudanit, SPA, ka informuar se Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara, kanë ndarë ndihma për Sudanin që kapin vlerën e 3 miliard dollarëve.

Mbështetja financiare do të përfshijë 500 milionë dollarë depozita në Bankën Qendrore të Sudanit, ndërsa pjesa tjetër e ndihmës do të dorëzohet në formën e ushqimit, ilaçeve dhe produkteve të naftës.

Pas përmbysjes së ish – presidentit Omar al- Bashir, kjo është ndihma e parë që vie për Sudanin, që po kalon një krizë të rëndë, për shkak të rritjes së çmimeve dhe krizës ekonomike.

]]>
- Advertisment -

Të fundit

Radio 1 – Live Radio 1 – Live
LIVE OFFLINE
track image
Loading...